Search

How Much Does It Cost To Maintain 3 Heads Of Curls?


Our hair budget is $13.80 a month. Here’s the breakdown...

Shampoo

a 13 oz bottle of Shea Moisture’s Manuka Honey & Mafura Oil Intensive Hydration Shampoo lasts 6 months

$8.39 x 2= $16.78 a year

Conditioner

a 13 oz bottle of Shea Moisture’s Manuka Honey Intensive Hydration Conditioner lasts a month

$8.99 x 12 = $107.88 a year

Gel

a 5lb tub of Ecostyler lasts 6 months

$9.99 x 2 = $19.98 a year

Deep Conditioner

a 12oz jar of Shea Moisture’s Manuka Honey Intensive Hydration Hair Masque also lasts about 6 months

$9.49 (on sale) x 2 = $18.98 a year

Olive Oil

a 64oz bottle lasts 6 months

$1 x 2 = $2 a year

Yearly total of hair products is

107.88

19.98

18.98

16.78

+ 2.00

—————

$165.62 a year

$165.62 / 12 months = $13.80 per month

If you think $13.80 a month for three heads is expensive. That’s about $5 per person per month. As a single college student, I spent at least $60 a month on my hair. While I’m proud to utilize a smaller budget, the bigger accomplishment is using top-notch quality ingredients to maintain the health of our heads.

Have You Tried Using Cheaper or Less Expensive Products?

Yes. Aussie Moist is a super cheap alternative for when we go swimming. But it doesn't make our hair feel nearly as good as the Shea Moisture line, which does the best at detangling our hair without damaging it.

Is This Your Best Hair Budget?

No. I had locs for 5 years and also wore my hair pressed for 5 years. Both styles were the least expensive. Wearing my hair naturally curly definitely requires more product.

What Causes Your Budget To Fluctuate?

Currently my hair is shoulder length and our two girls have waist length hair. As our hair continues to grow, I expect our hair budget to slightly increase.

Styling also impacts how much product we use. For example, I cowash almost daily (which uses a significant amount of conditioner), whereas I do our 4 year old's hair once a month.

This budget does not include our brushes, picks, combs, and any accessories because I usually buy them once.

It also doesn’t include our water bill, simply because we use water for dishes, bathing, laundry, toiling and more. Lastly, I typically use bar soap on our hair, but since we use that for our bodies as well, I guesstimated if we were to buy shampoo instead.

How about you? Are you proud of your monthly hair budget? What does your family hair budget consist of?

Until next time.

Love Thyself,

More hair posts you may love...

Why We Use Natural Hair Products?

How We Stretch Our Curly Hair Products?

Why Finding The Right Products Matters For Our Curls?

We Tried Using No Product & Here's What Happened ...

How I Try New Products Without Wasting Money?

What's Our 4 Year Old's Hair Routine?

What's Our 7 Year Old's Hair Routine?

What's Our 3 Month Old's Hair Routine?

Need hair help?

Our Favorite Youtubers

Naptural85 and Mahogany Curls taught me so much about caring for our crowns.

Our Favorite Products

Nubian Heritage Black Soap

Shea Moisture Manuka Honey Intensive Hydration Conditioner

Shea Moisture Manuka Honey Intensive Hydration Hair Masque

Gel

Oil

Our Favorite Hair Tools

Rat Tail Comb 100% Anti-Static Heat Resistant

Annie Professional Wave Brush 100% Natural Boar Bristle

Wet brush (from dollar store)

Shower comb (from dollar store)

Amber Glass Spray Bottle

Set Your Goals!

I truly believe we have the answers to our own problems, so when we write our goals down they later help us self-motivate.

Some questions you may have about our experience...

What Hairstyles For Girls Don't Require Accessories?

How We Gently Remove Tangles On A Tender Head?

How I Keep Our Daughters Still While Doing Their Hair?

Have You Tried The Water-Only Method?

How We Improved Our Girls' Hair Health?

How Do We Get Our Hair So Curly?

Shop

Our blog readers get 12% off our products. Use code: STRONGFAMILIES .

More Resources For Your Journey ...

Discover

Our favorite cash back credit card that we use for most purchases. You must pay the ENTIRE balance every month to truly reap the rewards.

Start Your Own Blog!

So many readers prefer to read content from people like you. So start your blog today!

Did You Know?

When I get emails, I turn them into blog posts to share the answers with our audience. If you have a question you think others would benefit from, please shoot me an email here.

#hairproducts